DISA SHËNIME PËR SHQIPTARËT ORTODOKSË TË REKËS SË EPËRME

Salihi, Salajdin (2022) DISA SHËNIME PËR SHQIPTARËT ORTODOKSË TË REKËS SË EPËRME. International Journal of Human Sciences, 10 (19). pp. 85-90. ISSN 2671-3012

[img] Text
FILOLOGJIA 19 - 2022 - 05.11.2022 FINAL-85-90.pdf

Download (518kB)
Official URL: https://sites.google.com/unite.edu.mk/filologjia/v...

Abstract

Shqiptarët ortodoksë të Rekës së Epërme kanë dhënë kontribut të çmuar për historinë dhe kulturën shqiptare. Nga kjo zonë kanë dalë disa emra të njohur, të cilët kanë botuar libra dhe revista në gjuhën shqipe. Për shqiptarët ortodoksë të Rekës së Epërme kanë shkruar shumë autorë shqiptarë dhe të huaj. Ka autorë që nuk e kanë vënë në dyshim se banorët e krishterë të Rekës së Epërme ishin shqiptarë, por ka edhe autorë që për qëllime të ndryshme politike tentojnë t’ua mohojnë përkatësinë shqiptare. Ndaj shqiptarëve ortodoksë të Rekës u ndoq politikë shkombëtarizuese. Ky qëllim, fatkeqësisht, u realizua në shkallë të madhe.

Item Type: Article
Uncontrolled Keywords: Reka e Epërme, shqiptarët ortodoksë, gjuha shqipe, shënime, autorë të huaj.
Subjects: P Language and Literature > PG Slavic, Baltic, Albanian languages and literature
Divisions: Faculty of Law, Arts and Social Sciences > School of Humanities
Depositing User: Unnamed user with email zshi@unite.edu.mk
Date Deposited: 08 Nov 2022 10:54
Last Modified: 08 Nov 2022 10:54
URI: http://eprints.unite.edu.mk/id/eprint/1143

Actions (login required)

View Item View Item