REVISTA “GJUHA SHQIPE” NË 50-VJETORIN E KONGRESIT TË DREJTSHKRIMIT

MAXHUNI, Abdurrahim (2023) REVISTA “GJUHA SHQIPE” NË 50-VJETORIN E KONGRESIT TË DREJTSHKRIMIT. ALBANOLOGJIA International Journal of Albanology, 10 (19-20). pp. 14-18. ISSN 2545-4919

[img] Text
ALBANOLOGJIA 19-20 - Compact-16-20.pdf

Download (264kB)
Official URL: https://sites.google.com/unite.edu.mk/albanologjia

Abstract

Revista “Gjuha shqipe”, organi i Instituti Albanologjik në Prishtinë, këtë vit shënoi 40-vjetorin e themelimit të saj. Instituti Albanologjik, në kuadër të aktivitetit të tij të përvitshëm “Java e albanologjisë” temë bosht në sesionin e gjuhësisë e kishte Revista “Gjuha shqipe” – tribunë e rëndësishme për shqipen standarde dhe kulturën gjuhësore. Në këtë konferencë referuan plotë 30 studiues nga treva të ndryshme shqiptare, të cilët e vunë në pah rëndësinë e kësaj reviste dhe përpjekjen e saj për ruajtjen e fjalës shqipe. Për gjatë këtyre viteve, revista ishte një derë e hapur për trajtimin e problemeve të ndryshme gjuhësore, ishte një tribunë e rëndësishme për kulturën e gjuhës. Në këtë kumtesë do të ndalemi tek disa nga problemet e trajtuar në këtë revistë, për të parë një reflektim nga ajo që është trajtuar dhe problemeve aktuale të kulturës së gjuhës.

Item Type: Article
Uncontrolled Keywords: revistë, Gjuha shqipe, Kongresi i Drejtshkrimit, kulturë e gjuhës.
Subjects: P Language and Literature > PG Slavic, Baltic, Albanian languages and literature
Divisions: Faculty of Law, Arts and Social Sciences > School of Humanities
Depositing User: Unnamed user with email zshi@unite.edu.mk
Date Deposited: 24 Sep 2023 17:50
Last Modified: 03 Oct 2023 10:03
URI: http://eprints.unite.edu.mk/id/eprint/1228

Actions (login required)

View Item View Item