ZANIN I NALTË-ZËDHËNËS I MENDIMIT INTELEKTUAL SHQIPTAR MYSLIMAN

Memeti, Beqir (2023) ZANIN I NALTË-ZËDHËNËS I MENDIMIT INTELEKTUAL SHQIPTAR MYSLIMAN. ALBANOLOGJIA International Journal of Albanology, 10 (19-20). pp. 100-103. ISSN 2545-4919

[img] Text
ALBANOLOGJIA 19-20 - Compact-102-105.pdf

Download (252kB)
Official URL: https://sites.google.com/unite.edu.mk/albanologjia

Abstract

Revista “Zani i Naltë” u lind kur ende vazhdonin paqartësitë, kur u shfaqën një mori rrymash mes të cilave disa nxjerrnin vlera të vërteta e të guximshme për kohën. “Zani i Naltë” i shpërndau këto vlera të zgjedhura dhe të përshtatshme për psikologjinë, moralin dhe idealet e shoqërisë shqiptare. Për të zbatuar programin e shpallur, revista grumbulloi rreth vetes një staf bashkëpunëtorësh të kualifikuar, jo vetëm për problemet e çështjet fetare, por edhe për ato kombëtare. Tematika e trajtuar në këtë revistë, e konsideruar edhe tani si bashkëkohore, mund të ndahet në tri grupe: artikuj të mirëfilltë fetarë të cilët në çdo numër zinin vendin kryesor, artikuj që kultivojnë atdhedashurinë, të bazuar në fe, por të aktualizuar me gjendjen që kalonte vendi ynë në atë kohë, artikuj moralë e shoqërorë. Është e natyrshme që, si revistë fetare që ishte, të trajtonte, në radhë të parë, probleme të një spektri të gjerë, të cilat kishin lidhje me fenë në përgjithësi e me atë islame në veçanti. Pjesa letrare e revistës ka qenë një tribunë e hapur për krijuesit e ndryshëm, me krijimtarinë e tyre origjinale dhe përkthime, në prozë e në poezi.

Item Type: Article
Uncontrolled Keywords: Revista, mendimi fetar, mendimi intelektual, publicistika shqiptare
Subjects: P Language and Literature > PG Slavic, Baltic, Albanian languages and literature
Divisions: Faculty of Law, Arts and Social Sciences > School of Humanities
Depositing User: Unnamed user with email zshi@unite.edu.mk
Date Deposited: 24 Sep 2023 19:41
Last Modified: 03 Oct 2023 14:54
URI: http://eprints.unite.edu.mk/id/eprint/1242

Actions (login required)

View Item View Item