E QESHURA QË ÇARMATOSI PERËNDITË

Sulejmani, Fatmir (2023) E QESHURA QË ÇARMATOSI PERËNDITË. ALBANOLOGJIA International Journal of Albanology, 10 (19-20). pp. 145-150. ISSN 2545-4919

[img] Text
ALBANOLOGJIA 19-20 - 20.09.2023 -145-150.pdf

Download (375kB)
Official URL: https://sites.google.com/unite.edu.mk/albanologjia

Abstract

Kumtesa me titullin E qeshura që çarmatosi perënditë mëton të hedhë dritë mbi: vlerat estetike të romanit Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo të Dritëro Agollit - njërës prej veprave më të lexuara dhe më disidente të kohës së realizmit socialist, jo vëtëm në Shqipërinë komuniste por edhe në gjithe bllokun komunist evropian; kohën dhe rrethanat në të cilat u botua, në kushtet e një shoqërie rreptësisht të kontrolluar; heronjtë dhe dukuritë atipike të veprës; mënyrën e sfidimit të rregullave dhe kornizave të ngushta zhdanoviste dhe pritjen e romanit nga lexuesit shqiptarë dhe të huaj.

Item Type: Article
Uncontrolled Keywords: Shoqëria, rrethanat, perseonazhet, komunizm
Subjects: P Language and Literature > PG Slavic, Baltic, Albanian languages and literature
Divisions: Faculty of Law, Arts and Social Sciences > School of Humanities
Depositing User: Unnamed user with email zshi@unite.edu.mk
Date Deposited: 24 Sep 2023 20:24
Last Modified: 03 Oct 2023 17:47
URI: http://eprints.unite.edu.mk/id/eprint/1248

Actions (login required)

View Item View Item