ODA (DHOMA) PËR UDHËTARË TË POPULLIT SHQIPTARË

Beqiri, Nazmi (2023) ODA (DHOMA) PËR UDHËTARË TË POPULLIT SHQIPTARË. ALBANOLOGJIA International Journal of Albanology, 10 (19-20). pp. 206-212. ISSN 2545-4919

[img] Text
ALBANOLOGJIA 19-20 - 20.09.2023 -206-212.pdf

Download (355kB)
Official URL: https://sites.google.com/unite.edu.mk/albanologjia

Abstract

Në traditat tona gjatë hulumtimit për trashëgimin tonë kulturore të mikpritjes, hasa në një pritje të posaçme për udhëtarët. Kjo pritje në brendinë e vet mbërthen humanizmin e popullit tonë ndaj udhëtarëve duke e krijuar një lloj qëllimi dobiprurës për dy palët: udhëtarin dhe strehuesin. Pos që siguronin siguri dy palët, aty shkëmbehej dije, informacion, përjetim, lidhshmëri organizative e miqësore, pasurohej dituria etj. Kjo pritje bëhej në oda të posaçme që quheshin oda sajbi. Në këtë punim pos që bëhet një krahasim me mikpritjen në botë, zbërthehet qartë e mirë edhe karakteri i mikut dhe udhëtarit. Pavarësisht se pritje, në anën sociologjike dhe psikologjike, ky zakon paraqet nivelin më të lartë të intelegjencës dhe qytetërimit të shoqërisë që krijoi këtë zakon me rregulla.

Item Type: Article
Subjects: P Language and Literature > PG Slavic, Baltic, Albanian languages and literature
Divisions: Faculty of Law, Arts and Social Sciences > School of Humanities
Depositing User: Unnamed user with email zshi@unite.edu.mk
Date Deposited: 24 Sep 2023 20:50
Last Modified: 03 Oct 2023 21:25
URI: http://eprints.unite.edu.mk/id/eprint/1253

Actions (login required)

View Item View Item