MITI PËR BREVËN

Beqiri, Nazmi (2023) MITI PËR BREVËN. ALBANOLOGJIA International Journal of Albanology, 10 (19-20). pp. 398-403. ISSN 2545-4919

[img] Text
ALBANOLOGJIA 19-20 - 20.09.2023 -398-403.pdf

Download (341kB)
Official URL: https://sites.google.com/unite.edu.mk/albanologjia

Abstract

Miti “Breva”, është një rrëfim e kohës së lashtë e para periudhës së Solomonit, ngase pos mënyrës së përshkrimit të jetesës që i gjason asaj kohe, brenda saj gjendët edhe fenomeni i metamorfozës. Çdo rrëfim brenda, qoft i ndodhimeve të liga, apo të këndshme, në mënyrë mahniëse (edhe për kohën e sodit), paraqitet një mënyrë e shkëlqyeshme e edukimit njerëzor. Brenda familjes për të cilën flitet në rrëfim, lind një vajzë e padëshirueshme për prindërit, e të cilën e pagëzojnë me emrin Breva e cila nga mospërkujdesja e prindërve për të, ajo jo që nuk vdes, por vazhdon të rritet dhe të tjetërsohet duke u shndërruar përmes metamorfozimit në një përbindëshe tinzare që shkatërron çdo gjë derisa prindërit e saj pendohen për gabimet e veta para Zotit dhe e keqja zhduket, kurse Breva rikthehet në një vajzë të mirë dhe shumë të bukur, ku përfundon edhe rrëfimi duke lënë shumë porosi pas vetes.

Item Type: Article
Subjects: P Language and Literature > PG Slavic, Baltic, Albanian languages and literature
Divisions: Faculty of Law, Arts and Social Sciences > School of Humanities
Depositing User: Unnamed user with email zshi@unite.edu.mk
Date Deposited: 24 Sep 2023 22:27
Last Modified: 04 Oct 2023 21:37
URI: http://eprints.unite.edu.mk/id/eprint/1261

Actions (login required)

View Item View Item