SHTËPIA DISASHEKULLORE E ZYMER MUSIQIT NË CECELI TË VUSHTRISË

Sallahu, Jeton (2023) SHTËPIA DISASHEKULLORE E ZYMER MUSIQIT NË CECELI TË VUSHTRISË. ALBANOLOGJIA International Journal of Albanology, 10 (19-20). pp. 253-261. ISSN 2545-4919

[img] Text
ALBANOLOGJIA 19-20 - Compact-258-266.pdf

Download (496kB)
Official URL: https://sites.google.com/unite.edu.mk/albanologjia

Abstract

Punimi studimor që e kemi trajtuar, titullohet “Shtëpia disashekullore e Zymer Musiqit në Ceceli të Vushtrrisë”. Kjo do të thotë se objekti në fjalë, duke pasur ekzistencë për disa shekuj, ka vlerë të madhe kulturo-historike. Përveç ekzistencës së saj për shumëshekuj, ajo ka pasur funksione të shumëta, përçka edhe marrja me të, sikur është një domosdoshmëri. Njashtu, promovimi i këtij objekti, mund të rris edhe interesimin e vizitorëve në këtë rajon, dhe e gjithë kjo mund të “përkthehet” në rritjen e të hyrave të popullatës të këtyre anëve.Përveç këtyre që u lartëshkrua, rendësia e promovimit të kësaj shtëpie shqiptare qëndron në faktin se ajo pasqyron vlerat e ndërtimit të mjeshtërve shqiptarë, duke mos anashkaluar këtu edhe ndonjë ndikim që ka mundur me u integru nga Perandoria Osmane, apo nga ndonjë tjetër kulturë. Pastaj, fakti se në këtë shtëpi kanë jetuar shqiptarët, tregon prezencën e vazhdueshme të kësaj popullate në këto anë.

Item Type: Article
Uncontrolled Keywords: Shtëpi shqiptare, disashekuj, shumëfunksione, kulturë-histori, turizëm.
Subjects: P Language and Literature > PG Slavic, Baltic, Albanian languages and literature
Divisions: Faculty of Law, Arts and Social Sciences > School of Humanities
Depositing User: Unnamed user with email zshi@unite.edu.mk
Date Deposited: 24 Sep 2023 22:39
Last Modified: 04 Oct 2023 12:10
URI: http://eprints.unite.edu.mk/id/eprint/1264

Actions (login required)

View Item View Item