SHTRESA MITOLOGJIKE NË KËNGËT EPIKE LEGJENDARE SHQIPTARE, RASTI I EPOSIT TË KRESHNIKËVE

VATA-MIKELI, Rovena (2023) SHTRESA MITOLOGJIKE NË KËNGËT EPIKE LEGJENDARE SHQIPTARE, RASTI I EPOSIT TË KRESHNIKËVE. ALBANOLOGJIA International Journal of Albanology, 10 (19-20). pp. 428-431. ISSN 2545-4919

[img] Text
ALBANOLOGJIA 19-20 - 20.09.2023 -428-431.pdf

Download (202kB)
Official URL: https://sites.google.com/unite.edu.mk/albanologjia

Abstract

Mitologjia, në veçanësitë e saj të zanafillës, është një mesazh nga periudha të ndryshme të kohës së lashtë, por në rastin e hulumtimit tonë është përdorur me kuptime te figurshme, për të tipizuar personazhe, për të shprehur idenë e forcës, të mençurisë, të trimërisë, për të shprehur ide dhe norma të ndryshme morale dhe juridike të shoqërisë së i mbart ato. Miti në krijimtarinë folklorike nuk është thjesht mit, por një lëndë me burim mitologjik, e shëndërruar, e cila ka marrë funksione poetike dhe një ngarkesë sociale që i shërben një aktualiteti historik të caktuar, aktualitet që është shumë larg nga kuptimi i mirëfilltë i vetë mitit. Ndryshe na paraqitet miti në epos dhe ndryshe na paraqitet, në rite dhe besime popullore, i cili ruan origjinalitetin në një masë të dukshme. Në këtë krijimtari ndeshet në dukuri dhe qenie të ndryshme mitologjike.

Item Type: Article
Uncontrolled Keywords: Epos, Muji dhe Halili, Ora, Zanat, Mali, fuqia
Subjects: P Language and Literature > PG Slavic, Baltic, Albanian languages and literature
Divisions: Faculty of Law, Arts and Social Sciences > School of Humanities
Depositing User: Unnamed user with email zshi@unite.edu.mk
Date Deposited: 24 Sep 2023 22:54
Last Modified: 04 Oct 2023 17:32
URI: http://eprints.unite.edu.mk/id/eprint/1271

Actions (login required)

View Item View Item