MOÇMËRIA E VENDBANIMIT TË VUSHTRRISË Prezantuar përmes monumentit mbivarror/stelës dhe mozaiqeve)

Sallahu, Jeton (2023) MOÇMËRIA E VENDBANIMIT TË VUSHTRRISË Prezantuar përmes monumentit mbivarror/stelës dhe mozaiqeve). ALBANOLOGJIA International Journal of Albanology, 10 (19-20). pp. 509-516. ISSN 2545-4919

[img] Text
ALBANOLOGJIA 19-20 - Compact-513-520.pdf

Download (407kB)
Official URL: https://sites.google.com/unite.edu.mk/albanologjia

Abstract

Punimin studimor të cilin jemi munduar ta trajtojmë titullohet “Moçmëria e vendbanimit të Vushtrrisë prezentuar përmes monumentit mbivarror/stelës dhe mozaiqeve”, kësisojshëm të emërtuar duke dashur të provojmë ekzistimin e vendbanimit në truallin e sotëm të Vushtrrisë me rrethinë në antikitet, fillimshëm përmes një monumenti mbivarror/stelës dhe më pastaj kemi ofruar disa të dhëna rreth mundësisë së ekzistimit të mozaiqeve në truallin e sipërpërmendur. Njashtu përmes këtij studimi jemi munduar të nxjerrim në pah edhe talentin e banorëve të kësaj ane, ilirodardanët, rreth artit, duke mospërjashtuar këtu edhe ndikimet nga kulturat e tjera

Item Type: Article
Uncontrolled Keywords: Seniority, Vushtrri land and its surroundings, Ilyrodardans, tomb monument/stele, mosaics.
Subjects: P Language and Literature > PG Slavic, Baltic, Albanian languages and literature
Divisions: Faculty of Law, Arts and Social Sciences > School of Humanities
Depositing User: Unnamed user with email zshi@unite.edu.mk
Date Deposited: 25 Sep 2023 00:45
Last Modified: 03 Oct 2023 18:39
URI: http://eprints.unite.edu.mk/id/eprint/1293

Actions (login required)

View Item View Item