KU PREHEN ESHTRAT E GJERGJ KASTRIOTI-SKËNDERBEUT?

Prifti, Pirro (2023) KU PREHEN ESHTRAT E GJERGJ KASTRIOTI-SKËNDERBEUT? ALBANOLOGJIA International Journal of Albanology, 10 (19-20). pp. 539-551. ISSN 2545-4919

[img] Text
ALBANOLOGJIA 19-20 - Compact-543-555.pdf

Download (606kB)
Official URL: https://sites.google.com/unite.edu.mk/albanologjia

Abstract

Në këtë shkrim i cili është pjesë e një libri historik analitik që do të botohet këtë vit, po analizohet misteri i Eshtrave të Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu se ku ato janë varrosur. Bazuar në disa fakte të reja të parashruara në artikull, mund të konstatohet se vënd varrimi i eshtrave të Gjergj Kastriotit -Skënderbut mund të jenë në Manastirin Hilandar, Mali i Shenjtë Athos ( Mali i Atit) tek Kulla e Shën Gjergjit apo siç shkruhet ndryshe Pirgu Arbanas. Dihet se kjo kullë e Shën Gjergjit u ble nga Gjon Kastrioti dokumenttat e të cilit janë dy Adelfatet , njëra është e vitit 1426 dhe e firmosur nga Gjergj Kastrioti dhe të katër bijtë dhe tjetra është adelfati i vitit 1430 i firmosur nga Gjergj Kastrioti dhe tre bijte, sepse dihet që Stanisha ishte konvertuar në Islam dhe nuk u lejua të firmoste. Duke qënë se në Pirgun Arbanas janë varrosur Reposh Kastrioti, Kostandin Kastrioti dhe i jati Gjon Kastrioti, egziston një mundësi e qartë se edhe eshtrat e Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti-Skënderbeu të jenë transportuar këtu me urdhër të Andronika (Donika) Kastrioti- Arianiti, para se ajo të largohej për në Napoli përfundimisht, me qëllim që të mos dëmtoheshin nga ushtria osmane e cila siç dihet, e pushtoi Lezhen 10 vite më vonë pas vdekjes dhe varrosjes së Gjergj Kastriotit-Skënderbeu në Kishën ë Shën Kollit Lezhë, në korsite e varreve orthodokse. Mënyra e transportimit të eshtrave të Heroit Kombëtar nuk dihet mire, por dihet sipas studiuesit Dhosi Liperi se ato u transportuan në fshehtësi të plotë disa vite më vonë pas vdekjes së Heroit

Item Type: Article
Subjects: P Language and Literature > PG Slavic, Baltic, Albanian languages and literature
Divisions: Faculty of Law, Arts and Social Sciences > School of Humanities
Depositing User: Unnamed user with email zshi@unite.edu.mk
Date Deposited: 25 Sep 2023 01:10
Last Modified: 03 Oct 2023 17:44
URI: http://eprints.unite.edu.mk/id/eprint/1297

Actions (login required)

View Item View Item