GJUHA DHE PËRKTHIMI – RUAJTJA E ELEMENTIT THELBËSOR

XHAFERI, Adelina (2023) GJUHA DHE PËRKTHIMI – RUAJTJA E ELEMENTIT THELBËSOR. FILOLOGJIA International Journal of Human Sciences, 11 (20-21). pp. 7-10. ISSN 2671-3012

[img] Text
FILOLOGJIA 20-21 2023-8-11.pdf

Download (337kB)
Official URL: https://sites.google.com/unite.edu.mk/filologjia

Abstract

Përmbledhja: Punimi në fjalë, do të tregojë se sa e rëndësishme është gjuha jo vetëm si sistem rregullash dhe element themelor në komunikimin njerëzor, por, edhe se sa e rëndësishme është vetë mënyra se si ka ecur shoqëria njerëzore, për të arritur deri në ditët e sotme. Ky element, ashtu siç do të shihet në punim, edhe kur bëhet pjesë e përkthimeve të ndryshme duhet ta ruajë thelbin e tij dhe çdo pikë tjetër që nuk duhet të ndryshohet. Sepse, ashtu siç do të flitet në punim, që gjuha ta merrte formën e sotme dhe të krijonte për vete një pasqyrë të drejtë, i duhej kohë e gjatë. Andaj asaj, edhe kur t’i përktheheshin fjalët, të njëjtat duhej të shiheshin që të mos e humbnin thelbin e tyre.

Item Type: Article
Uncontrolled Keywords: shoqëria njerëzore, gjuha, folësit, shqipja, përkthimi.
Subjects: P Language and Literature > PG Slavic, Baltic, Albanian languages and literature
Divisions: Faculty of Law, Arts and Social Sciences > School of Humanities
Depositing User: Unnamed user with email zshi@unite.edu.mk
Date Deposited: 08 Oct 2023 16:01
Last Modified: 08 Oct 2023 16:01
URI: http://eprints.unite.edu.mk/id/eprint/1326

Actions (login required)

View Item View Item