INTERKULTURALIZMI NË VEPRËN E REXHEP QOSJES

Shabani, Emine and Veseli, Esmije (2018) INTERKULTURALIZMI NË VEPRËN E REXHEP QOSJES. ALBANOLOGJIA International Journal of Albanology, 5 (9-10). pp. 151-155. ISSN ISSN: 2545-4919

[img] Text
23.pdf

Download (984kB)
Official URL: https://sites.google.com/unite.edu.mk/albanologjia...

Abstract

Si vepër që rrëfen interferencë ndërkulturore, romani Vdekja më vjen prej syve të tillë, është ndër veprat më të rëndësishme të Rexhep Qosjes dhe të letërsisë bashkëkohore shqipe në përgjithësi. Roman i veçantë për stilin, gjuhën, ndërtimin, filozofinë, analizën psikologjike dhe tematikën. Fatin tragjik të shqiptarëve autori e shtjellon përmes rrëfimeve nga e kaluara dhe e tashmja, përpjekjet e tyre për të mbjetuar në vatrat mijëra vjeçare të paraardhësve të tyre, me gjithë robërinë 500 vjeçare dhe rimëkëmbjen e penguar nga fqinjët.

Item Type: Article
Subjects: A General Works > AI Indexes (General)
Divisions: Faculty of Law, Arts and Social Sciences > School of Art
Depositing User: Unnamed user with email zshi@unite.edu.mk
Date Deposited: 06 Jun 2019 20:17
Last Modified: 06 Jun 2019 20:17
URI: http://eprints.unite.edu.mk/id/eprint/199

Actions (login required)

View Item View Item