ARMËTARIA NË TETOVË

Salihu, Salajdin (2018) ARMËTARIA NË TETOVË. ALBANOLOGJIA International Journal of Albanology, 5 (9-10). pp. 192-194. ISSN 2545-4919

[img] Text
31.pdf

Download (1MB)
Official URL: https://sites.google.com/unite.edu.mk/albanologjia...

Abstract

Mjeshtëria e prodhimit të armëve të zjarrit te shqiptarët është e njohur nga shekulli XVII, por u zhvillua një shekull më vonë. Tetova ishte qendër kryesore për prodhimin e armëve që u përdorën nga kryengritësit shqiptarë dhe ballkanas. Në shekullin XIX Porta e Lartë i ndaloi prodhuesit privat të armëve. Shumë punëtori u mbyllën dhe kjo ndikoi në pozitën sociale të banorëve që jetonin nga ky profesion. Pushkët e Tetovës njiheshin për bukurinë e tyre. Armët dekoroheshin me serm, ar e sedef. Mjeshtrit tetovarë ishin të aftë t’i kopjonin pushkët e njohura, të prodhuara në vende të ndryshme të Europës nëpërmjet një teknologjie të avancuar.

Item Type: Article
Subjects: A General Works > AI Indexes (General)
Divisions: Faculty of Law, Arts and Social Sciences > School of Art
Depositing User: Unnamed user with email zshi@unite.edu.mk
Date Deposited: 06 Jun 2019 20:16
Last Modified: 06 Jun 2019 20:16
URI: http://eprints.unite.edu.mk/id/eprint/207

Actions (login required)

View Item View Item