POLLOGU SIPAS GJORÇE PETROVIT

Salihi, Salajdin (2018) POLLOGU SIPAS GJORÇE PETROVIT. ALBANOLOGJIA International Journal of Albanology, 5 (9-10). pp. 209-218. ISSN 2545-4919

[img] Text
34.pdf

Download (1MB)
Official URL: https://sites.google.com/unite.edu.mk/albanologjia...

Abstract

Gjorçe Petrovi në librin e tij voluminoz për Maqedoninë, që u botua në vitin 1896, ofron të dhëna për hidrografinë, demografinë, gjeografinë, historinë, etnografinë, kulturën, arsimin, jetën religjioze të Maqedonisë, përfshirë Pollogun, me dy kryeqendrat e tij: Tetovën dhe Gostivarin. Pollogu përshkruhet si rajon me klimë të mirë, me ajër të pastër, ku përdoreshin tri gjuhë: turqishtja, shqipja dhe bullgarishtja, por më e respektuara ishte gjuha shqipe, që sipas autorit edhe turqit e "flisnin më shumë se sa gjuhën e tyre amtare". Në këtë libër autori jep të dhëna për shumicën e katundeve të Pollogut.

Item Type: Article
Subjects: A General Works > AI Indexes (General)
Divisions: Faculty of Law, Arts and Social Sciences > School of Art
Depositing User: Unnamed user with email zshi@unite.edu.mk
Date Deposited: 06 Jun 2019 20:16
Last Modified: 06 Jun 2019 20:16
URI: http://eprints.unite.edu.mk/id/eprint/210

Actions (login required)

View Item View Item