VEPRIMTARIA RADIODIFUZIVE E RADIO TETOVËS

Sulejmani, Selam (2018) VEPRIMTARIA RADIODIFUZIVE E RADIO TETOVËS. ALBANOLOGJIA International Journal of Albanology, 5 (9-10). pp. 271-275. ISSN 2545-4919

[img] Text
40.pdf

Download (981kB)
Official URL: https://sites.google.com/unite.edu.mk/albanologjia...

Abstract

Në historinë e mediave, transmetimi në radio hap perspektiva të reja. Krijon një “fole audience’, pra dëgjimin familjar dhe kolektiv mbrëmjeve në shtëpi, aty ku më vonë do të mbërrijë televizioni. Radioja e shtroi në mënyrë më të drejtpërdrejtë sesa kinemaja çështjen e relacioneve me shoqërinë dhe me shtetin, ngase në më shumë vende evropiane stacionet e transmetimit në radio, shfrytëzoheshin drejtpërsëdrejti edhe nga vetë institucionet shtetërore gjatë viteve tridhjetë. Sa i përket përmbajtjes së saj, radioja u ofronte qytetarëve përvojën e dy modeleve të veçanta ose të përziera: o modelin komercial që i jep përparësi lojërave, muzikës dhe argëtimit; dhe o modelin edukativ që vlerëson normat e kulturës së ndritur. Sikurse edhe shtypi në shekullin XIX, radioja, kur përparon “edicioni i lajmeve të folura” ngre një sistem kontrolli të informacioneve të transmetuara, që i bën ato koherente me kulturën politike të çdo vendi. Për më tepër, radios i duhej të negociojë një modus Vivendi me shtypin e shkruar. Arbitrimet e këtyre problemeve, vareshin nga kultura dhe zgjedhjet politike të vendeve të interesuara.

Item Type: Article
Subjects: A General Works > AI Indexes (General)
Divisions: Faculty of Law, Arts and Social Sciences > School of Art
Depositing User: Unnamed user with email zshi@unite.edu.mk
Date Deposited: 06 Jun 2019 20:15
Last Modified: 06 Jun 2019 20:15
URI: http://eprints.unite.edu.mk/id/eprint/216

Actions (login required)

View Item View Item