MOTIVE SHTEGTARE, ELEMENTE MITIKE DHE KRIJESA IMAGJINARE NË EPIKËN SHQIPTARE

Leka, Arian (2018) MOTIVE SHTEGTARE, ELEMENTE MITIKE DHE KRIJESA IMAGJINARE NË EPIKËN SHQIPTARE. ALBANOLOGJIA International Journal of Albanology, 5 (9-10). pp. 117-120. ISSN 2545-4919

[img] Text
17.pdf

Download (968kB)
Official URL: https://sites.google.com/unite.edu.mk/albanologjia...

Abstract

Bibliografia e tezave rreth temave dhe personazheve të miteve në eposin shkrimtar të kreshnikëve nga fillimet e deri në fund të viteve ’30 të shekullit XX ka mbërritur e sistematizuar falë studimit të Eqrem Çabej, Për gjenezën e literaturës shqipe, botuar në “Hylli i Dritës në vitin 19391. Aty shtjellohen figurat, lënda dhe stili i poezisë popullore shqiptare si dhe lidhja e motiveve dhe personazheve të atyr këngëve me fabulat e popujve fqinjë.Prej aty vërehen format arketipore të shpërndara në narrativën popullore shqiptare apo aq sa edhe në atë të vendeve të tjera të Ballkanit. Gerog

Item Type: Article
Subjects: P Language and Literature > PN Literature (General)
Divisions: Faculty of Law, Arts and Social Sciences > School of Art
Depositing User: Unnamed user with email zshi@unite.edu.mk
Date Deposited: 07 Jun 2019 17:50
Last Modified: 07 Jun 2019 17:54
URI: http://eprints.unite.edu.mk/id/eprint/248

Actions (login required)

View Item View Item