LETËRSIA DHE TELEFONI

FARIZI, Arlind (2019) LETËRSIA DHE TELEFONI. ALBANOLOGJIA International Journal of Albanology, 6 (11-12). pp. 130-135. ISSN 2545-4919

[img] Text
21.pdf

Download (1MB)
Official URL: https://sites.google.com/unite.edu.mk/albanologjia

Abstract

Studimi në fjalë merr në analizë librin “Hajdegeri, Habermasi dhe Telefoni Mobil” të autorit George Myerson i cili për studim të thelluar dhe shumë aktual ka teknologjizimin në rritje në shekullin 21 dhe shikimin e këtij procesi nga perspektiva filozofike. Përqasja jonë do jetë pikërisht kjo ndërlidhje, ky raport por me letërsinë, lexuesin, shijen letrare dhe sfidën e librin e botuar. Në mënyrë të veçantë Myerson tregon një përballje të frikshme mes kulturës se re në rritje të mobilit, apo, siç e quan ai, “kulturës së telefonizimit” në njërën anë jep dhe pikëpamje filozofike mbi komunikimin. Edhe letërsia është komunikim. Se si kjo reflektohet në letërsinë, mbi lexuesin, a ka ardhur koha për: e-book të letërsisë, e-lexues të letërsisë, për e-kritikën e letërsisë.

Item Type: Article
Subjects: P Language and Literature > P Philology. Linguistics
Divisions: Faculty of Law, Arts and Social Sciences > School of Humanities
Depositing User: Unnamed user with email zshi@unite.edu.mk
Date Deposited: 17 Sep 2019 11:56
Last Modified: 17 Sep 2019 11:56
URI: http://eprints.unite.edu.mk/id/eprint/319

Actions (login required)

View Item View Item