LUFTA KUNDËR MONUMENTEVE NË TETOVË GJATË VITEVE 30 TË SHEKULLIT XX

Salihi, Salajdin (2019) LUFTA KUNDËR MONUMENTEVE NË TETOVË GJATË VITEVE 30 TË SHEKULLIT XX. ALBANOLOGJIA International Journal of Albanology, 6 (11-12). pp. 165-167. ISSN 2545-4919

[img] Text
24.pdf

Download (687kB)
Official URL: https://sites.google.com/unite.edu.mk/albanologjia

Abstract

Autoritetet serbe gjatë viteve '30 të shekullit XX sajonin shkaqe të ndryshme që t'i rrënonin monumentet kulturore dhe historike në Tetovë. Kundër vendimit për rrënimin e Hamamit të Tetovës dhe Urës së Gurit kishin reaguar jo vetëm qytetarët shqiptarë. Kishte edhe autorë jo shqiptarë që reaguan nëpërmjet shtypit të kohës. Në këtë periudhë ishte rrënuar edhe Kulla e Sahatit në Tetovë, e cila nga shumë udhëpërshkrues, por edhe nga banorët e Tetovës, është quajtur "veçanti e qytetit".

Item Type: Article
Subjects: P Language and Literature > P Philology. Linguistics
Divisions: Faculty of Law, Arts and Social Sciences > School of Humanities
Depositing User: Unnamed user with email zshi@unite.edu.mk
Date Deposited: 17 Sep 2019 11:56
Last Modified: 17 Sep 2019 11:56
URI: http://eprints.unite.edu.mk/id/eprint/322

Actions (login required)

View Item View Item