FEJA DHE KOMBI

Papagjoni, Erjon (2019) FEJA DHE KOMBI. ALBANOLOGJIA International Journal of Albanology, 6 (11-12). pp. 168-176. ISSN 2545-4919

[img] Text
25.pdf

Download (4MB)
Official URL: https://sites.google.com/unite.edu.mk/albanologjia

Abstract

Feja dhe kombi janë dy nocione sa përbashkuese, aq dhe përveçuese për grupime të ndryshme sociale, gjer dhe për individë të ndryshëm, ateistë ose jo. E para ka të bëjë më shumë me identitetin shpirtëror, i dyti e tejkalon atë dhe përveç përmbajtjes shpirtërore përfshin edhe një qasje të fortë politike. Bashkimi i njerëzve në komunitete fetare ka në thelb një natyrë universale, gjithpërfshirëse, ndërkombëtare, ndërsa bashkimi i njerëzve në kombe të caktuara ka në thelb një natyrë tanimë jo ndërkombëtare, por brenda grupimesh që e dallojnë një komb nga një komb tjetër siç janë gjuha, territori i caktuar, identiteti etno-antropologjik, historia e përbashkët, shteti etj.

Item Type: Article
Subjects: P Language and Literature > P Philology. Linguistics
Divisions: Faculty of Law, Arts and Social Sciences > School of Humanities
Depositing User: Unnamed user with email zshi@unite.edu.mk
Date Deposited: 17 Sep 2019 11:56
Last Modified: 17 Sep 2019 11:56
URI: http://eprints.unite.edu.mk/id/eprint/323

Actions (login required)

View Item View Item