ASPEKTE TË SHPËRFAQJES SË KËNGËS DHE VALLES SË DASMËS GJAKOVARE NË RRJETET SOCIALE

Doli, Krenar (2019) ASPEKTE TË SHPËRFAQJES SË KËNGËS DHE VALLES SË DASMËS GJAKOVARE NË RRJETET SOCIALE. ALBANOLOGJIA International Journal of Albanology, 6 (11-12). pp. 177-185. ISSN 2545-4919

[img] Text
26.pdf

Download (1MB)
Official URL: https://sites.google.com/unite.edu.mk/albanologjia

Abstract

Ceremoniali i dasmës përgjithësisht është sintezë e artit me veprimtarinë praktike të këngës folklorike me muzikën, vallen, me lojërat popullore, urimeve me ritin, ceremoninë etj. Ceremoniali i dasmës përbën një lloj të teatrit folklorik, ku nëpërmjet përbërësve të mësipërm gjenerohet një kod simbolik i kuptueshëm për të gjithë pjesëmarrësit, akteret e tij. Ai kumton ndryshimin e gjendjes sociale të çiftit bashkëshortor, kalimin e tyre në një stad e grup të ri social. Në ceremonialin e dasmës gjakovare dalloheshin gjurmë zakonesh e ritesh, të vjetra, jehonë e kohëra pagane, feve monoteiste, si dhe ndikime te huazura nga kulturat e huaja (përgjithësisht ajo orientale). Këto të fundit vinin nëpërmjet rrugëve e lidhjeve ekonomike, kulturore e politike që pati Gjakova me shumë vende, në rradhë të parë me qytetet e Shqipërisë por edhe më gjerë. Dasma shqiptare, sikundër çdo traditë tjetër e jetës zakonore ngërthen elemente të krahinës, krahas atyre që përbëjnë në thelb bërthamën e kulturës kombëtare. Andaj, gjatë shtruarjes, trajtimit dhe analizës së kësaj tradite zakonore familjare dhe shoqërore, do të ndeshemi me momentet ku vlerat marrin dimension krahinor por edhe gjithëkombëtar.

Item Type: Article
Subjects: P Language and Literature > P Philology. Linguistics
Divisions: Faculty of Law, Arts and Social Sciences > School of Humanities
Depositing User: Unnamed user with email zshi@unite.edu.mk
Date Deposited: 17 Sep 2019 12:19
Last Modified: 17 Sep 2019 12:19
URI: http://eprints.unite.edu.mk/id/eprint/324

Actions (login required)

View Item View Item