AKTORI KOSOVAR NË FILMIN ARTISTIK

HAZIRI, Hazir (2018) AKTORI KOSOVAR NË FILMIN ARTISTIK. FILOLOGJIA International Journal of Human Sciences, 6 (9-10). pp. 85-90. ISSN 2671-3012

[img] Text
10.pdf

Download (719kB)
Official URL: https://sites.google.com/unite.edu.mk/filologjia

Abstract

Kumtesa bën fjalë për fillet e para të kinematografisë kosovare, në veçanti trajton disa emra të përveçëm aktrimi, që pastaj lanë gjurmë në kinema kosovare dhe më gjerë. Kronologjia e rrjedhës historike që nga shkollat e aktrimit, krijimi i kuadrove të para dhe përvojat e para në kinema të artistëve tanë, mundësitë e para për interpretim dhe komunikimi me produksionet regjionale e të huaja. Sfidat e para të bartura nga loja në teatër tek loja para kamerës.

Item Type: Article
Subjects: P Language and Literature > PG Slavic, Baltic, Albanian languages and literature
Divisions: Faculty of Law, Arts and Social Sciences > School of Education
Depositing User: Unnamed user with email zshi@unite.edu.mk
Date Deposited: 05 Jun 2019 08:28
Last Modified: 05 Jun 2019 08:28
URI: http://eprints.unite.edu.mk/id/eprint/56

Actions (login required)

View Item View Item