POLITIKA DHE AUDIENCA NË MJEDISIN E RI TË MEDIAVE, NË REPUBLIKËN MAQEDONISË SË VERIUT

MURSELI, Faton and Mjekiqi, Behar (2023) POLITIKA DHE AUDIENCA NË MJEDISIN E RI TË MEDIAVE, NË REPUBLIKËN MAQEDONISË SË VERIUT. ALBANOLOGJIA International Journal of Albanology, 10 (19-20). pp. 151-158. ISSN 2545-4919

[img] Text
ALBANOLOGJIA 19-20 - 20.09.2023 -151-158.pdf

Download (660kB)
Official URL: https://sites.google.com/unite.edu.mk/albanologjia

Abstract

Shumë shpesh gjatë analizës së audiencës mediatike dhe publikut masiv, partitë politike analizojnë çështjen se cilat janë karakteristikat e mjedisit të ri mediatik hibrid dhe sa i ri është ambienti modern i mediave, për ta përshtatur atë me zhvillimet e sotme. Zhvillimi i mjedisit mediatik hibrid në dekadat e fundit është shënuar nga një numër në rritje i kanaleve televizive (tokësore, kabllovike, satelitore, digjitale), duke rritur disponueshmërinë e Internetit, zhvillimin nga Web 1.0 në Web 2.0, shfaqja e telefonave inteligjentë dhe pajisjeve të tjera dhe popullariteti në rritje i mediave sociale. Televizioni është shndërruar në një media hibride që nga fundi i viteve 80-ta për shkak të një numri në rritje të kanaleve televizive, duke përfshirë kanalet televizive kabllovike dhe satelitore, që i kanë lejuar audiencës një zgjedhje më të madhe të përmbajtjes mediatike dhe ndikim shumëdimensional hibrid mbi të (audiencën). Televizioni mbetet mediumi më i rëndësishëm masiv, por ajo që ka ndryshuar është shtimi i një numri shumë më të madh të kanaleve për audiencë të specializuar dhe unike që ka rritur diferencimin kulturorë (Castells, 2009, f. 60).

Item Type: Article
Uncontrolled Keywords: Audienca, politika, media hibride, hibriditet, Interneti
Subjects: P Language and Literature > PG Slavic, Baltic, Albanian languages and literature
Divisions: Faculty of Law, Arts and Social Sciences > School of Humanities
Depositing User: Unnamed user with email zshi@unite.edu.mk
Date Deposited: 24 Sep 2023 20:30
Last Modified: 03 Oct 2023 18:11
URI: http://eprints.unite.edu.mk/id/eprint/1249

Actions (login required)

View Item View Item