SOME SYNTAX FEATURES IN MITRUSH KUTELI’S PROSE

SULEJMANI, Berton (2022) SOME SYNTAX FEATURES IN MITRUSH KUTELI’S PROSE. Albanologjia- International Journal of Albanology, 9 (17-18). pp. 10-15. ISSN 2545-4919

[img] Text
ALBANOLOGJIA 17-18 - 2022-10-15.pdf - Accepted Version

Download (453kB)
Official URL: https://sites.google.com/unite.edu.mk/albanologjia...

Abstract

Dhimitër Pasko, i njohur me pseudonimin Mitrush Kuteli, është një shkrimtar i gjithanshëm në letërsinë shqipe. Dihet se shkrimtarët e mëdhenj janë edhe lëvrues të mëdhenj të gjuhës. Ata luajnë edhe një rol të rëndësishëm në jetën kulturore të një kombi, njëkohësisht bëhen edhe përhapës të vlerave e dukurive të ndryshme gjuhësore. Por, rëndësia e veprës letrare të Kutelit, në fushën e vlerave të letërsisë shqipe, lidhet me tregimet e novelat, me të cilat ai hap një kapitull të veçantë të prozës shqipe. Hulumtimin tim, përkatësisht nxjerrjen në pah të disa dukurive sintaksore, sipas vështrimit tim, ka qenë proza e tij. Veçoritë sintaksore në të cilat do të përqendrohemi më shumë do të jenë: kongruenca e kryegjymtyrëve dhe funksioni sintaksor i lidhëzës ndërsa në prozën e Mitrush Kutelit.

Item Type: Article
Uncontrolled Keywords: Veçori sintaksore, fjali kohore, kallëzues, kryefjalë, kongruencë, marrëdhënie përqasore-kundërshtore.
Subjects: P Language and Literature > PG Slavic, Baltic, Albanian languages and literature
P Language and Literature > PN Literature (General)
Divisions: Faculty of Law, Arts and Social Sciences > School of Humanities
Depositing User: Unnamed user with email zshi@unite.edu.mk
Date Deposited: 14 Sep 2022 09:20
Last Modified: 14 Sep 2022 09:42
URI: http://eprints.unite.edu.mk/id/eprint/891

Actions (login required)

View Item View Item