PRURJE TË REJA NË FUSHËN E GRAMATIKËSISË SHQIPES

MEMUSHAJ, Rami (2020) PRURJE TË REJA NË FUSHËN E GRAMATIKËSISË SHQIPES. ALBANOLOGJIA, 7 (13-14). pp. 18-21. ISSN 2545-4919

[img] Text
1.pdf - Published Version

Download (1MB)
Official URL: https://sites.google.com/unite.edu.mk/albanologjia...

Abstract

Me hapjen e Shqipërisë dhe shpërthimin e gardheve ideologjike që shkaktuan mbylljen e shkencave shqiptare, përfshirë edhe gjuhësinë, në këtë fushë fillimi i shekullit të ri karakterizohet nga përpjekjet për t’u njohur me zhvillimet e arritjet në gjuhësinë botërore dhe për t’i parë dukuritë e shqipes në dritën e teorive bashkëkohore. Sidomos këta dy dhjetëvjeçarët e fundit nga studiuesit tanë janë bërë përpjekje për të përvetësuar e përdorur në përshkrimin e shqipes metodat dhe teknikat e gjuhësisë bashkëkohore. Ndër gjuhëtarët që kanë bërë përpjekje të suksesshme në këtë drejtim, shquhet prof. dr. Mehmet Çeliku. Duke vijuar në rrugën e nisur qysh në të ri të tij si gjuhëtar me mendim kritik dhe i prirë për zgjidhje origjinale të një vargu çështjesh të gramatikës së shqipes, ai, edhe pse në një moshë kur shumë nga kolegët e tij e kanë lënë gjuhësinë, nuk ka reshtur së punuari. Ndër prurjet shkencore të tij spikatin veçanërisht dy veprat teorike të botuara këta dhjetë vjetët e fundit: “Sintaksa e gjuhës shqipe” (2013) dhe “Parafjalët e shqipes standarde” (2019). Pikërisht këto dy vepra do të jenë objekt i këtij shqyrtimi.

Item Type: Article
Subjects: P Language and Literature > P Philology. Linguistics
P Language and Literature > PG Slavic, Baltic, Albanian languages and literature
P Language and Literature > PN Literature (General)
Divisions: Faculty of Law, Arts and Social Sciences > School of Humanities
Depositing User: Unnamed user with email zshi@unite.edu.mk
Date Deposited: 09 Oct 2020 12:02
Last Modified: 29 Oct 2020 10:11
URI: http://eprints.unite.edu.mk/id/eprint/518

Actions (login required)

View Item View Item