REVISTA “DITURIJA” E MID’HAT FRASHËRIT, RIKTHIM NË LEXIMIN E NJË ‘ENCIKLOPEDIE’

KAÇI, Eni and TAHIRI, Brunilda (2020) REVISTA “DITURIJA” E MID’HAT FRASHËRIT, RIKTHIM NË LEXIMIN E NJË ‘ENCIKLOPEDIE’. ALBANOLOGJIA, 7 (13-14). pp. 197-202. ISSN 2545-4919

[img] Text (REVISTA “DITURIJA” E MID’HAT FRASHËRIT, RIKTHIM NË LEXIMIN E NJË ‘ENCIKLOPEDIE’)
34d7dfe6-bc42-45b8-b3e8-31b5b0aa1f5e_197-202.pdf - Published Version

Download (420kB)
Official URL: https://sites.google.com/unite.edu.mk/albanologjia...

Abstract

Botimi i revistës “Diturija : e përkohshme shqip literare dhe diturake” themeluar dhe botuar nga Lumo Skendo (pseudonimi letrar i Mid’hat Frashërit), erdhi në një moment vendimtar për kulturën dhe botën shqiptare, pikërisht një muaj pas mbajtjes së “Kongresit të Manastirit”, duke lënë gjurmën e saj të pashlyeshme në historinë dhe rrjedhën e shtypit shqiptar. Ajo përbën një monument kulture të pashoq, e risjellë përmes botimit të saj anastatik, u jep mundësinë lexuesit të sotëm të bëhen ‘këndonjësit’ e tij të privilegjuar. Duke pasur parasysh kontributin dhe veprën e jashtëzakonshme të Mid’hat Frashërit, përmes këtij artikulli synojmë të sjellim një ndihmesë në thellimin e njohjes së kësaj enciklopedie të mirëfilltë albanologjike, si dhe punës së intelektualit të rrallë, i fundmi i Frashërllinjve Fjalë kyçe: Revista “Diturija”; Mid’hat Frashëri; Albanologjia; Shtypi shqiptar.

Item Type: Article
Subjects: P Language and Literature > P Philology. Linguistics
P Language and Literature > PG Slavic, Baltic, Albanian languages and literature
P Language and Literature > PN Literature (General)
Divisions: Faculty of Law, Arts and Social Sciences > School of Humanities
Depositing User: Unnamed user with email zshi@unite.edu.mk
Date Deposited: 09 Oct 2020 21:17
Last Modified: 16 Oct 2020 06:55
URI: http://eprints.unite.edu.mk/id/eprint/548

Actions (login required)

View Item View Item