ROMANI DHE POPULLARITETI I TIJ NË PERIUDHËN VIKTORIANE

IBRAIMI MEMETI, Suzana (2020) ROMANI DHE POPULLARITETI I TIJ NË PERIUDHËN VIKTORIANE. FILOLOGJIA, 8 (13-14). pp. 59-63. ISSN 2671-3012

[img] Text (ROMANI DHE POPULLARITETI I TIJ NË PERIUDHËN VIKTORIANE)
8 faqe 59-63.pdf - Published Version

Download (494kB)

Abstract

Letërsia e periudhës viktoriane ishte e kushtëzuar nga kuadri i përgjithshëm ideologjik si dhe nga disa faktorë të tjerë. Shkrimtarët e kishin prejardhjen më të shpeshtën e herëve nga borgjezia apo mikroborgjezia dhe në përgjithësi ishin besnikë ndaj pikëpamjeve konvencionale dhe të ndërlikuara, shumë më tepër sesa inteligjenca krijuese e vendeve të tjera të Evropës. Shumica e shkrimtarëve kishte parasysh shijen e publikut të cilit i drejtohej dhe të cilin e përfaqësonte. Me këtë rast, për popullaritetin e veprave letrare një rol të veçantë kishte si kritika letrare ashtu edhe numri i madh i revistave letrare. Ndër gjinitë letrare, poezia me autoritetin e saj vazhdoi për njëfarë kohe të mbante vend parësor, por jo edhe me përhapjen e veprave midis lexuesëve të shumtë. Tashmë, vendin e parë e kishte zënë romani. Romani në këtë periudhë kishte ndërtuar disa norma të veçanta të cilat mbetën të pandryshueshme deri në fund të shekullit.

Item Type: Article
Uncontrolled Keywords: Periudha viktoriane, proza letrare, roani viktorian, klasa shoqërore, vlera artistike
Subjects: P Language and Literature > P Philology. Linguistics
P Language and Literature > PG Slavic, Baltic, Albanian languages and literature
P Language and Literature > PN Literature (General)
Divisions: Faculty of Law, Arts and Social Sciences > School of Social Sciences
Depositing User: Unnamed user with email zshi@unite.edu.mk
Date Deposited: 29 Oct 2020 12:58
Last Modified: 29 Oct 2020 12:58
URI: http://eprints.unite.edu.mk/id/eprint/570

Actions (login required)

View Item View Item